Jutulinnud säutsuvad emakeelepäeval

Möödunud pühapäeval, 14. märtsil lehvisid majadel sini-must-valged lipud, oli emakeelepäev.

Emakeelepäeva autor on Sonda kooliõpetaja Meinhard Laks, kes sai innustust 1994. aastal Kadrinas avatud emakeele sambast. Ametlikult tähistati emakeelepäeva esimest korda riikliku tähtpäevana 1999. aastal. Rohkem hakati tähelepanu pöörama eesti keelele ja sellega seonduvatele tegevustele. Viimased 10 aastat on emakeelepäeval toimunud Tartu Tammelinna raamatukogus luuletuste lugemise võistlus, kus ka meie lasteaia lapsed on alati osalenud ja auhindu noppinud. Sel aastal seda koroona tõttu ei toimunud, aga ega luuletused lugemata jäänud. Nagu kaunis heli kandlekeelest, nagu lõokese lõksuv hääl, nagu laulud linnu lahkest meelest, nagu kellakõlin aasa pääl – süda sulab, mõnul mõlgub meel -kõlad kõrvu, eesti emakeel (Karl August Hermann).

20. märtsil kell 11.37, algab kevad, aga sel päeval tähistatakse ka rahvusvahelist jutuvestmise päeva ja seda pole küll mõtet kasutamata jätta. Näiteks ehitage tekkidest onn ja jutustage taskulambi valgel lastele lugusid oma lapsepõlvest või lemmikraamatust. Minge metsa jalutama ja avastage, et see polegi tavaline, vaid hoopis võlumets, kus elavad… Proovige erinevaid hääletoone, saladuslikke pause, erinevaid rütmipille ja sünnibki maagiline mälestus, mille lapsed oma lapsepõlvest kaasa võtavad.
21. märtsil on luulepäev ja luuletamine on samuti üks tore tegevus, mida saab teha nii üksi, kui koos perega. kaasake vanaemad ja vanaisad riimuvate sõnadega mängima… Suur, kirju, värviline maailm on see, igal asjal oma värv, mis ta rõõmsaks teeb: punane, oranž ja sinine, roosa, lilla, roheline, kollane, valge, pruun ja must ning hall veel ka -maailm on värviline vikerkaar.

Jutulindude hea sõber raamatukogutädi Elle Kasemets soovitab uurida lastega.ee keskkonda ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehekülge, kust leiate ilusaid luuletusi ja põnevaid tegemisi.

Proovige ka kodus kogu perega Elle Kasemetsa loodud toredat muinasjuttude-teemalist nuputamise töölehte lahendada. Kas teie saate hakkama?

Jutulindude õpetaja Jane Käis