Uuele tulijale

Tere, värske Kannikese pere liige!

Esimest korda lasteaia teed alustades on teie peas kindlasti palju küsimusi, mis vastuseid vajavad. Osad küsimused ei ole veel võib-olla jõudnud tekkidagi. Oleme koostanud väikese meelespea, et teid lasteaia-ellu sisseelamisel toetada.

Enne lasteaia esmast külastust

Loodetavasti on Sul teada, millises rühmas Su laps käima hakkab. Kui veel ei tea, siis palume ühendust võtta lasteaia direktori  Ülle Västrik’uga, kas telefonil 53003003 või e-maili teel ylle.vastrik@raad.tartu.ee.

Juhime tähelepanu, et välisuksed on avatud 7.00 – 9.00 ja 16.00 – 18.00. Kui uksed on suletud (ajavahemikus 9:00 – 16:00) vajutage oma rühma välisukse kõrval asuval audiopaneelil oma rühma number.

Enne esmakordselt lasteaeda tulekut on soovitav võtta ühendust oma rühma õpetajatega (rühmade kontaktandmed leiate lasteaia koduleheküljelt http://www.tartu.ee/kannike/?q=esileht, et leppida kokku kohtumiseks sobiv päev). Õpetajatel on tavaliselt kõige sobivam vastata ajavahemikul 8.00 – 9.00 või 13.00 -15.00.

Lasteaias toimub hommikuti sageli vahvaid majasiseseid üritusi ja teatreid, seetõttu oleks hea valida esimeseks külastuseks päev, kus rühmas toimetatakse rahulikus harjumuspärases rütmis. Võimalusel soovitame esimese külastuspäevana vältida suveperioodi, kus mitmed rühmad on kokku pandud ning ka õpetajad ei pruugi olla omast rühmast. Lapse lasteaiaga harjumisel on mugavam, kui ta kohtub kohe alguses oma rühma õpetajatega. Lasteaia suvise graafiku ja rühmade sügisperioodiks avamise kuupäevad leiate lasteaia kodulehelt.

Kodune ettevalmistus

Lapsevanemal, kes soovib oma last lasteaeda tuua on soovitatav eelnevalt tutvuda lasteaia päevakavaga, et ka kodus last pisut harjutada päeva olulisi toiminguid umbes samal ajal tegema. Millal on lasteaias hommiku- ja lõunasöögi ning õhtuoote aeg, mis kellast mis kellani lapsed päeval magavad. Nii on üleminek kodunt lasteaeda lapsele vähem traumeeriv.

Sõimerühma päevakava

7.00 Laste saabumine ja mäng
8.30 Hommikusöök
9.00 – 11.30 Õppe- ja kasvatustegevus, viibimine õues
11.45 Lõunasöök
12.15 – 15.00 Vaikuse minutid
15.30 Õhtuoode
16.00 – 18.30 Vaba mäng, individuaalne töö lastega

Noorema ja keskmise vanuserühma päevakava

7.00 Laste saabumine ja mäng
8.30 Hommikusöök
9.00 – 12.15 Õppe- ja kasvatustegevus, viibimine õues
12.15 Lõunasöök
13.00 – 15.00 Vaikuse minutid
15.45 Õhtuoode
16.00 –18.30 Vaba mäng, individuaalne töö lastega, ringitöö

Vanema rühma päevakava

7.00 Laste saabumine ja mäng
8.30 Hommikusöök
9.00 – 12.30 Õppe- ja kasvatustegevus, viibimine õues
12.30 Lõunasöök
13.00 – 15.00 Vaikuse minutid
15.45 Õhtuoode
16.00 – 18.30 Vaba mäng, individuaalne töö lastega, ringitöö

Hea oleks ka, kui väikelast harjutataks potil käima ja lihtsamaid eneseteeninduse toiminguid (riietumine, söömine) ise tegema või selles tähtsas töös algatust näitama.

Lasteaiaga kohanemine

Iga laps kohaneb lasteaiaga ja vanematest eemalolekuga erinevalt. Pole olemas kindlat aega, mille jooksul kõik lapsed oleksid lasteaiaga kohanenud. Keskmiselt peaks see raske töö tehtud saama 2 – 3 nädala  kuni kuu ajaga. Lapse lasteaiaga kohanemisel on soovitatav, et ema või isa tulevad esmalt koos lapsega lasteaeda rühmaruumide ja õpetajatega tutvuma.

Järgmisel korral on soovitatav emal ainult korraks (1 tund) lapse juurest ära käia ja teda teistega koos mängima jätta.  Kindlasti ei tohi salaja ära hiilida, kui laps on mänguhoos. See tekitab lapses usaldamatust ning edaspidi ei lase ta vanemat enda juurest eemale hirmust taas kogeda olukorda, et ema on ootamatult kadunud. Kui on juba öeldud, et vanem lahkub ja lehvitatud, tuleb otsustavalt ka minna, isegi kui laps nutma hakkab ning soovib kaasa minna. Lapse võtab enda hoolde õpetaja, kes kaasab lapse põnevasse mängu või lohutab muul moel.

Kui laps on rahulik ja kõik sujub tõrgeteta, võib lapse juba terveks hommikupoolikuks lasteaeda jätta. Tõsine katsumus on lapse jaoks lasteaias ilma emata magamine. Seda võib proovima hakata alles siis, kui laps on olnud hommikupoolikul mängu ajal rõõmus ja rahulik. Kui laps lõunauinakuga lasteaias ilusti hakkama saab, on soovitatav talle kohe peale magamist järele tulla (umbes kella 15.00 paiku). Ja alles peale kõiki neid kohanemisi võib lapse “pikaks päevaks” lasteaeda jätta.

Väikelastele oleks soovitatav lasteaiaga kohanemise ajaks lasteaeda kaasa anda kodune kaisuloom, mis pakub turvatunnet ning on lohutuseks koduigatsuse korral.

Arvestama peab sellega, et lasteaiaga harjutamise perioodil võib laps pärast lasteaiapäeva olla jonnakas, tujukas või väsinud. Kindlasti tuleb lasteaiast koju jõudes varuda aega, mis kuulub vaid lapsele. Mida väiksem laps, seda enam vajab ta füüsilist lähedust. Lasteaiast rääkides tuleks kasutada alati positiivset sõnastust. Selline suhtumine kandub üle lapsele ning ka tema leiab, et lasteaed on üks vahva koht, kus on mõnus käia.

Laps käib lasteaias

Kui laps on juba lasteaiaeluga harjunud, toovad vanemad ta tavaliselt 5 päeval nädalas lasteaeda. Hea oleks ka, kui lapse päevad lasteaias ei kujuneks liiga pikaks (8-11 tundi). Nii võib laps muutuda nutuseks ja närviliseks, kergesti haigestuda. Säästkem lapsi!

Lapse riietusest lasteaias

Oluline omadus lasteaialapse riietel on nende kergesti selgapandavus, esialgu pole vaja nööpe, lukke, pandlaid! Nendega ei saa laps ise hakkama ja tal tekib riietumisega negatiivseid kogemusi. Samuti pole lasteaias soovitatavad väga tugevasti üle pea käivad pluusid-kampsunid. Nende selgapanek ja äravõtmine teevad lapsele haiget!

Tark lapsevanem paneb lapsele selga lihtsalt üle pea käivad või eest kinnitatavad pluusid-kampsunid ja kummipaelaga ümber keha olevad seelikud-püksid. Nii saab laps ISE oma riietumisega hakkama ja see tegevus hakkab talle meeldima. Magamisriiete valiku osas eelistame kaheosalist pidžaamat. Soovi korral võib laps endale une ajaks kaasa võtta ka pehme lemmiklelu.

Lasteaia sisejalatsid olgu mugavad – lahtise varbaosa ja kinnise kannaga, soovitatavalt jalatalda toetavad. Nii saab jalg “hingata” ja kujuneval jalalabal on õige tugi olemas. Hea oleks, kui sisejalatsid oleksid kinnitatavad takjakinnisega (laps saab nendega ise hakkama). Õuejalanõud olgu ilmale vastavad.

Ühine soovitus nii toa- kui õuejalatsitele on – jalanõu olgu lapsele paras. Mitte liiga suur ega liiga väike. Väikest saabast või kummikut on väga raske lapsele jalga aidata ja jälle jääb lapsel riietumisest negatiivne kogemus. Sama soovitus – riie olgu lapsele paras – kehtib ka õuekombinesooni-jope-pükste puhul.

Soovitatav oleks lapse riietusesemete sisepinnale teha märk (lapse nimi, nimetäht), mille järgi just oma lapse riided ära tunnete. Muidu on segiajamine võimalik, sest tihti on lastel seljas sarnased riided.

Haige laps

Haigusnähtude (nohu, köha, palavik, kahtlane lööve jne) ilmudes soovitame laps jätta kodusele ravile, austades sellega lasteaias käivaid terveid lapsi. Ravige laps alati täiesti terveks ja alles siis viige ta uuesti lasteaeda – organism on siis tugevam ja uutele haigustele vähem vastuvõtlik. Lapse haigestumisest andke koheselt ka rühmaõpetajatele teada.

Kui teie laps lasteaias haigestub, teatab rühmaõpetaja sellest teie antud telefonil teile koheselt. Kui õpetaja on teile lapse tervise pärast helistanud ja teil lapsele järgi tulla palunud, siis tehke seda esimesel võimalusel. Haigel lapsel on oma kodus kõige parem paraneda, sest laps vajab siis rahu ja vaikust.

Soovime rahulikku lasteaiaga kohanemisaega!