Meisterdasime vahvaid lihavõttejäneseid ja kauni munakorvi neile ning kauni kanaema, kes saab hoida oma munakest.
Ideed leidsime siit:
Munakorv: https://www.pinterest.com/pin/594756694528373041/
Lihavõttejänes: https://www.pinterest.com/pin/8936899250184768/
Kanaema: http://www.skapligtenkelt.se/2017/03/agg-hona.html
Ilusaid pühi!
Kõik teavad, et 1. aprill on naljapäev ja 2. aprill sel aastal Suur reede, aga 2. aprillil tähistatakse ka ülemaailmset lasteraamatupäeva ja kõigi aegade kuulsaima muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni sünniaastapäeva.
Lastekirjandus on alguse saanud rahvalauludest, -juttudest, mõistatustest ja liisusalmidest, mille eeskujul sündis kunstmuinasjutt, mis levis üle maailma ja püsib tänaseni aukohal. Esimesed muinasjutukogud ilmusid Euroopas 1697 ja Eestis 1866.
Esmakordselt tähistati lasteraamatupäeva 1967. aastal ja igal aastal läkitatakse sel päeval kõigile maailma lastele üks tore sõnum mõne kuulsa lastekirjaniku poolt ning korraldatakse kõikvõimalikke raamatu- ja lugemisüritusi. Eestis on seda päeva tähistatud alates 1991-aastast, seega juba 30 aastat. Igal lasteraamatupäeval on ka oma deviis või moto, nagu näiteks “Raamatute valgus”, “Raamatud on mu võlusilmad”, “Lugemine on rumba”, jne.
Maailma tähtsaim lastekirjanduse auhind asutati 65 aastat tagasi 1956. aastal ja selleks on Hans Christian Anderseni preemia, mis antakse välja iga kahe aasta tagant.
Kingsepa peres sündinud H. C. Andersoni paljude muinasjuttude tegevus toimub tema kodumaal Taanis ja on inspireeritud tema enese elust. Alustas ta pärimuslike lugude muutmisega ja siis hakkas uusi muinasjutte välja mõtlema. Tema tuntumad lood on: Väike merineitsi, Inetu pardipoeg, Keisri uued rõivad, Printsess herneteral, Lumekuninganna, Metsluiged, Pöial-Liisi, Vankumatu tinasõdur…
Esimene eestikeelne tõlge ilmus 155 aastat tagasi (1866) ja tõlkijaks oli Lydia Koidula ning loo pealkirjaks “Sukanõel”.
Eesti Lastekirjanduse Keskuse leheküljelt leiate videoperehommikud, kus on võimalik tutvuda toredate eesti lastekirjanike ja illustraatoritega. Lisaks tasub uurida Tartu Linnaraamatukogu laste- ja noortelehte Raamatukratt, kust leiab erinevate raamatute tutvustusi ja lugemiselamusi.
Lugemiselamusi soovib Jutulindude õpetaja Jane Käis
Möödunud pühapäeval, 14. märtsil lehvisid majadel sini-must-valged lipud, oli emakeelepäev.
Emakeelepäeva autor on Sonda kooliõpetaja Meinhard Laks, kes sai innustust 1994. aastal Kadrinas avatud emakeele sambast. Ametlikult tähistati emakeelepäeva esimest korda riikliku tähtpäevana 1999. aastal. Rohkem hakati tähelepanu pöörama eesti keelele ja sellega seonduvatele tegevustele. Viimased 10 aastat on emakeelepäeval toimunud Tartu Tammelinna raamatukogus luuletuste lugemise võistlus, kus ka meie lasteaia lapsed on alati osalenud ja auhindu noppinud. Sel aastal seda koroona tõttu ei toimunud, aga ega luuletused lugemata jäänud. Nagu kaunis heli kandlekeelest, nagu lõokese lõksuv hääl, nagu laulud linnu lahkest meelest, nagu kellakõlin aasa pääl – süda sulab, mõnul mõlgub meel -kõlad kõrvu, eesti emakeel (Karl August Hermann).
20. märtsil kell 11.37, algab kevad, aga sel päeval tähistatakse ka rahvusvahelist jutuvestmise päeva ja seda pole küll mõtet kasutamata jätta. Näiteks ehitage tekkidest onn ja jutustage taskulambi valgel lastele lugusid oma lapsepõlvest või lemmikraamatust. Minge metsa jalutama ja avastage, et see polegi tavaline, vaid hoopis võlumets, kus elavad… Proovige erinevaid hääletoone, saladuslikke pause, erinevaid rütmipille ja sünnibki maagiline mälestus, mille lapsed oma lapsepõlvest kaasa võtavad.
21. märtsil on luulepäev ja luuletamine on samuti üks tore tegevus, mida saab teha nii üksi, kui koos perega. kaasake vanaemad ja vanaisad riimuvate sõnadega mängima… Suur, kirju, värviline maailm on see, igal asjal oma värv, mis ta rõõmsaks teeb: punane, oranž ja sinine, roosa, lilla, roheline, kollane, valge, pruun ja must ning hall veel ka -maailm on värviline vikerkaar.
Jutulindude hea sõber raamatukogutädi Elle Kasemets soovitab uurida lastega.ee keskkonda ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehekülge, kust leiate ilusaid luuletusi ja põnevaid tegemisi.
Proovige ka kodus kogu perega Elle Kasemetsa loodud toredat muinasjuttude-teemalist nuputamise töölehte lahendada. Kas teie saate hakkama?
Jutulindude õpetaja Jane Käis
Musamiksidel algas märtsikuu teine nädal väga pidulikult ja hoogsalt. Alustuseks said lapsed küünestuudios oma küüned ilusaks ja värviliseks. Kappidest otsiti vãlja kõige kaunimad ja säravamad kleidid ning juuksurisalongis lasti oma kiharaid sãttida ja valmisid kaunid soengud. Ehete töötoas oldi loomingulised ja valmistati väga ilusaid ehteid. Toimus Musamikside moeshow ja kõigil silmad särasid. Kõigil oli TORE!!!
Tänasest hakkasid kehtima uued valitsuse poolsed piirangud, kus soovitatakse lapsi võimalusel lasteaeda mitte tuua vt. https://www.kriis.ee/et/uudised/11-martsist-kehtivad-ule-eesti-ranged-piirangud
Nende piirangute valguses otsustas Tartu linnavalitsus, et ei küsi lapsevanematelt lasteaia kohatasu alates 11. märtsist kuni 11. aprillini. https://www.tartu.ee/et/uudised/tartu-ei-kusi-koroonaviiruse-laia-leviku-ja-piirangute-karmistumise-tottu-vanematelt
Esialgu jäävad lahti kõik rühmad, välja arvatud need, mis on nakkuse tõttu juba suletud (Tantsutupsude rühma avame 15. märtsil ja Rohekrattide rühma 16. märtsil).
Kehtima jääb kindel reegel, et lasteaeda tuleb ainult terve laps!
Olgem hoitud!
Ülle Västrik
Tartu Lasteaed Kannike
direktor
53003003
ylle.vastrik@raad.tartu.ee
Vandersellid tähistasid traditsiooniliselt Tüdrukutepäeva suure peoga. Üheskoos mängiti läbi rühma sisene Missivõistlus, kus noormehed said valida rühma silmapaistvamad printsessid. Jagati loosiga saadud neiudele vahvaid meeldejäävaid kingitusi ja tantsiti diskot. Päeva tiphetkeks pidasid lapsed poiste ise küpsetatud pannkooke, mida üheskoos degusteeriti.
Kannikese perel oli täna jälle lasteaias lusti küllaga. Sellel aastal lustisid kõik rühmad eraldi ja oma pesades. Eriline aeg nõuab erilisi hetki… Aga ega lasteaias lustimata jää: kes valmistasid rühmades pannkooke, kes küpsetasid muffineid, kuskil rühmas oli avatud küünestuudio, kuskil oli lastel juuksurisalong jne, jne. Kannikese õpetajad ei jäänud ka paita, kontaktivabalt sai fuajeesse kaetud laualt võta kaasa maitsva vaarikamuffini ja rühmas seda kohvi kõrvale lõunapausiajal nautida.
Elagu Kannikese suured ja väikesed preilid!
Kannikese lasteaia pere pidas sellel aastal lõbusa sünnipäevatralliga Eestimaa sünnipäeva.
25. veebruariks arvas lumi, et ta sulaks ära ja meie Pihlaka paviljoni peoplats oli täitunud veega, tuli kiiruga muuta trallitamise paika. Kuid lasteaednikud on loovad, siseõue asfaltirajal sai sünnipäev hästi peetud.
Kui sünnipäeval on kohal kõige tähtsam EESTIMAA LAPS, on pidu rõõmus ja armas. Laulsime sünnipäevalaulu, kontrollisime teadmisi Eestimaa kohta, lehvitasime hooksalt lippudega, tantsisime Kaerajaani jne. Sünnipäevalt ei tohi kunagi puududa ju tort, sellel korral olid tortide meistrid direktor Ülle ja õppealajuhataja Helina, kes tulid hommikul vara, vara ja meisterdasid igale rühmale küpsisetordi, mida kaunistas lipp kuivatatud rukkililledest, šokolaadist ja valgest kohupiimakreemist.
Mmmm, kui maitsev oli! Sünnipäev on tore päev!!!